B Sides and Rarities Vol. 2
Rumer

Cooking Vinyl Limited & Warner Music 2022, TT: 47’41”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Każda nowa płyta Rumer (właść. Sarah Joyce) wzbudza moje zainteresowanie i sympatię, bo jej twórczość przenosi mnie w czasy największej świetności takich artystek, jak Karen Carpenter, Carly Simon, Carol King czy Dusty Springfield. Piosenki miały wtedy piękną linię melodyczną, wyraźnie zaznaczony podział na zwrotkę i refren. Taka prostota kompozycyjna działa na mnie kojąco, uspokaja rozedrgane nerwy.

Rumer w dużej części swoją światową karierę zawdzięcza Burtowi Bucharachowi, który zauroczony jej wokalnym kunsztem zaprosił wokalistkę do Los Angeles, aby na żywo przekonać się o jej talencie. Owocem tego spotkania była wydana w 2016 roku płyta This Girl’s In Love: A Bacharach And David Songbook.

Wydana 22 kwietnia najnowsza płyta Rumer B Sides and Rarities Vol. 2, to kontynuacja wydanej w 2015 roku B Sides and Rarities Vol. 1. Oprócz dwóch oryginalnych utworów autorstwa Rumer płyta zawiera kompozycje takich artystów jak m.in. Elton John, Burt Bucharach, Van Morrison, Carly Simon, Jerome Kern czy zespołu Bee Gees (How Deep Is Your Love w wykonaniu Rumer, to interpretacyjna perełka).

W piosenkach zawartych na płycie głos Rumer płynie lekko, jakby od niechcenia, z wyczuciem frazy i bez, występującej u wielu wokalistek, przesadnej egzaltacji.

Najnowsza płyta Rumer nie przewraca do góry nogami światowego rynku muzyki pop i co więcej… wcale nie musi tego robić, nie takie jest jej zadanie. Ta płyta, to solidna porcja pełnej wrażliwości muzyki pop, czułej na brzmienie, wypełniająca przestrzeń subtelną i niespieszną aranżacją.

Piosenki w wykonaniu Rumer są jak kolacja w dobrym towarzystwie i przy wybornym winie. Mogą trwać w nieskończoność.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak