Jean-Baptiste Lully: Grands Motets vol. 2
Les Épopées, Stéphane Fuget – direction

Château de Versailles Spectacles 2022, CVS059, TT: 66’14”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

If this is your first encounter with Lully’s motets, you couldn’t have done better

Wielkie motety Lully’ego nie miały dotąd szczęścia. Dobrych nagrań było jak na lekarstwo. Właściwie za wyjątkiem serii Hervé’a Niqueta, wydanej kilka lat temu przez Naxosa, miałbym problem z poleceniem jakiejś płyty.

Na szczęście za tę część twórczości francuskiego kompozytora wziął się Stéphane Fuget ze swoim zespołem Les Épopées. Dwa lata temu ukazała się pierwsza część cyklu, a teraz możemy posłuchać części drugiej.

Przynosi ona trzy motety: Miserere (dlatego ten album wybrałem jako Płytę Tygodnia w pierwszy piątek Wielkiego Postu), Quare fremuerunt gentes i Jubilate Deo. Jak widać ich źródłem tekstowym są psalmy.

Stéphane Fuget postawił na duży skład instrumentalny i wokalny. W samych smyczkach gra dwudziestu czterech muzyków. Duży jest też chór. I dobrze. Te utwory wymagają takiego aparatu wykonawczego. Dobrym pomysłem jest również wybór sali i sposób nagrania. W sporym pogłosie może i gubią się jakieś niuanse faktury, ale ogólne brzmienie jest mięsiste, wyraziste i przydające charakteru motetem. Na osobną pochwałę zasługują soliści. Brawo!

Jeśli to Twoje pierwsze zetknięcie się z motetami Lully’ego, nie mogłeś trafić lepiej.

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.

Robert Majewski