Leuven Chansonnier vol. 2. Ou Beau Chastel
Sollazzo Ensemble, Anna Danilevskaia – direction

Passacaille 2022, PAS 1109, TT: 53’50”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

In addition to the priceless importance of insight into this fascinating repertoire, the Sollazzo Ensemble’s performance is superb. Three fine singers – Andrew Hallock, Jonatan Alvarado and Lior Leibovici – are supported by equally fine instrumentalists. The lively dialogue between the vocal and instrumental parts provides not only a great pleasure to listen to, but also to trace the history of the music

Leuven Chansonnier został odkryty w 2015 roku, kiedy to pewien historyk przekazał Fundacji Alamire niepozorna książeczkę z nutami (120mmx85mm). Okazało się, że to nieznany wcześniej XV-wieczny zbiór pieśni. Datowany jest na około 1475 r. i prawdopodobnie pochodzi z Doliny Loary. Ponieważ nie ma żadnych wskazówek dotyczących pierwotnego właściciela lub pochodzenia, nazwano go Śpiewnikiem z Leuven (od miejscowości, w której mieści się siedziba Fundacji).

Manuskrypt zawiera pięćdziesiąt kompozycji, między innymi Ave Regina Waltera Frye’a i około pięćdziesięciu francuskich chansons, z których wiele zostało uznanych za dzieła czołowych XV-wiecznych kompozytorów franko-flamandzkich, takich jak Johannes Ockeghem czy Antoine Busnoys. W większość to utwory wcześniej nieznane.

Leuven Chansonnier był  głównym tematem antwerpskiego festiwalu Laus Polyphoniae 2018. Wykonano wtedy wszystkie 50 kompozycji. Śpiewały je różne zespoły muzyki dawnej, w tym Sollazzo Ensemble. Grupę założyła go w 2015 roku w Bazylei grająca na fidelu Anna Danilevskaia. Od tego czasu Sollazzo Ensemble zdobyli uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Gościliśmy ich również w Polsce.

Trzy lata temu Sollazzo Ensemble wydali pierwszy album, zawierający czternaście utworów z Leuven Chansonnier. Teraz ukazuje się druga część i przynosi kolejnych dwanaście kompozycji. Tym razem są to wyłącznie utwory na głosy męskie. Oprócz dwóch chansons Ockeghema, w programie płyty znaleźli się Antoine Busnoys, Robert Morton, Walter Frye, Firminus Caron, niejaki Barbingant i kilku anonimowych kompozytorów.

Oprócz bezcennego znaczenia wglądu w ten fascynujący repertuar, występ Sollazzo Ensemble jest znakomity. Trzech wspaniałych śpiewaków – Andrew Hallocka, Jonatana Alvarado i Liora Leibovici – wspierają równie dobrzy instrumentaliści. Żywiołowy dialog między partiami wokalnymi i instrumentalnymi (i równowaga w prowadzeniu kontrapunktu) dają nie tylko wielką przyjemność słuchania, ale i tropienia dziejów muzyki.

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.

Robert Majewski