Zbigniew Szymonowicz urodził się 3 lutego 1922 roku we Lwowie, a zmarł w 1999 roku w Łodzi. Był laureatem 8. nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949).

Grać na pianinie zaczął w wieku 4 lat. Przez lwowskich krytyków muzycznych był nazywany „cudownym dzieckiem”. Pierwszy koncert dał w wieku 8 lat, natomiast z towarzyszeniem orkiestry zagrał po raz pierwszy w wieku 14 lat.

Zbigniewa Szymonowicza wysoko ceniono za wybitne interpretacje utworów Chopina, którego dzieła posiadał w stałym repertuarze i w dużym wyborze, Bacha, Beethovena, Brahmsa, Ravela, Szymanowskiego, Prokofiewa, Szostakowicza i Chaczaturiana. Z czasem artysta zaczął ograniczać działalność estradową na rzecz pedagogiki i twórczości kompozytorskiej.

W 1956 r. otworzył klasę fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, którą prowadził do śmierci. Był jurorem Konkursów Chopinowskich w roku 1970 i 1975.

Jako pianista pozostawił po sobie nagrania płytowe, zawierające interpretacje utworów Chopina oraz Koncertu fortepianowego Chaczaturiana.

Źródło: polmic.pl