W tym roku w kategorii muzyka poważna nominacje otrzymali: pianista Piotr Alexewicz, dotarł do III etapu na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (o jego płycie można przeczytać tutaj), kompozytorka Teoniki Rożynek oraz kompozytor, artysta multimedialny i sound designer Rafał Ryterski.

Uzasadnienie nominacji:

Piotr Alexewicz. Na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina doszedł do III etapu i choć nie stał się finalistą, zwrócił na siebie uwagę publiczności i krytyków.

Teoniki Rożynek. W swoim języku muzycznym, używając zarówno dźwięków elektronicznych, jak i instrumentalnych, hołduje estetyce usterek.

Rafał Ryterski. Multimedialność jest podstawową cechą jego sztuki. Do polskiej muzyki współczesnej wprowadza konsekwentnie wątki LGBTQ.

Pozostali nominowani:

Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios

Więcej informacji o nominowanych i samej nagrodzie można znaleźć tutaj.

Paszporty „Polityki” przyznawane są od 1993 roku. Nagrody wymyślił wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Wręczane są każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od 2020 roku redakcja przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna.