Piotr Alexewicz
Liszt. Chopin. Ravel. Beethoven

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, NIFCCD 704, 77’ 34”

Alexewicz 2

Piotr Alexewicz zwyciężył Ogólnopolski Konkurs Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zapowiedzią talentu młodziutkiego wrocławianina był wspaniały występ na tegorocznym Festiwalu Chopin i Jego Europa oraz debiutancka płyta, która ukazała się staraniem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Alexewicz wybrał na nią program ambitny i złożony z kompozycji znanych z sal koncertowych (Scherzo b-moll Chopina, Gaspard de la nuit Ravela i Rondo a capriccio Beethovena), jak i rzadziej grywanych, aczkolwiek obrosłych legendarnymi wykonaniami pianistycznych sław (Sonata h-moll Liszta).

Trzeba przyznać, że to niezwykle ambitny repertuar jak na tak młodego pianistę. Na szczęście Piotr Alexewicz nie uległ pokusie i nie dał się ponieść temperamentowi przynależnemu młodemu wiekowi. W żadnym utworze nie epatuje słuchaczy przesadnym forte, ani szaleńczą wirtuozerią. Wszędzie udało mu się zachować proporcje brzmień i temp, a w świetnie zagranej, romantycznie rozwichrzonej Sonacie Liszta dojrzale stworzył zamkniętą formę. Alexewicz nagrał naprawdę dobrą płytę, co zważywszy na jego młody wiek budzi nadzieję na świetną karierę. Dużej klasy talent.

Alexewicz

Fot. materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina