Ocali na miłość
Ørganek
Mystic Oroduction, Muzeum Powstania Warszawskiego 2021, TT: 34’42”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

>

Pewnie to dla Was nie nowość, bo nowość to nie jest, ale i staroć w sumie też nie. Pewnie też macie już swoje zdanie na temat tej płyty. Mam i ja, i to jak najlepsze.

Album Ocali nas miłość został stworzony przez zespół Ørganek z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Punktem wyjścia były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. „Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja” – mówi Tomasz Organek.

I rzeczywiście, piękne teksty wyszły spod jego pióra. I piękna muzyka. Świetnie to wszystko zaaranżowane i nagrane.

Swoje wrażenia spisuję dopiero teraz (jakiś miesiąc po premierze), bo: po pierwsze – tak mało dziś tworzy się dobrych piosenek – łączących dobrą melodię z dobrym tekstem – więc jeśli coś takiego się pojawi, to trzeba o tym głośno trąbić. A po drugie – ponieważ dłuższy czas myślałem, że coś ze mną jest nie tak. Czemu tak proste piosenki, potrafiły mnie uzależnić od siebie na długie tygodnie? Długo myślałem, aż w końcu znalazłem jedyną możliwą odpowiedź: bo są doskonałe w każdym słowie, frazie i brzmieniu.

Robert Majewski