With A Little Help From My Friends (Live)
Toto

Mascot Label Group, 2021, TT: 75’00”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

Ktoś, kto zauważył, że właśnie ukazała się nowa płyta TOTO, może powiedzieć: „eee taaammm… odgrzewane kotlety…„ i po części będzie mieć rację, bo ta płyta, to kolejne koncertowe wydawnictwo super grupy, a setlista zawiera tak znane utwory, jak Hold The Line, Pamela, I Wont Hold You Back, Rosanna czy Stop Loving You.

Nie jest jednak kolejny popisem koncertowych umiejętności Steve’a Lukathera i spółki. Po pierwsze – to już piętnaste wcielenie tego zespołu. Tym razem do Steve’a Lukathera, Joe Williamsa i David’a Paicha dołączyli: basista John Pierce (Huey Lewis and The News), perkusista Robert “Sput” Searight (Snarky Puppy), klawiszowiec i wokalista Steve Maggiora, klawiszowiec Dominique “Xavier” Taplin (Prince) oraz multiinstrumentalista i wokalista Warren Ham (Ringo Star).

Po drugie – album jest kolejnym „covidowym” wydawnictwem. Nagrany został „na żywo” w listopadzie 2020 r., w studiu w Los Angeles, bez udziału publiczności. Całość brzmi fenomenalnie, a stara gwardia, wsparta nowymi muzykami radzi sobie genialnie.

Słuchając tej muzyki ma się wrażenie, że zespół zrobił sobie próbę generalną przed kolejną trasą koncertową, w którą zresztą po zniesieniu pandemicznych ograniczeń się wybierają (koncert w Warszawie zaplanowany na 1 sierpnia tego roku został przeniesiony na 31 lipca 2022 r.).

Luk i Joe mówią o nowym projekcie: „chcemy po prosty przenieść dawne TOTO do teraźniejszości”. Pomimo tego, że na płycie możemy posłuchać w większości dobrze znanych utworów, to brzmią one niezwykle świeżo i są odrobinę przearanżowane.

Do płyty audio dołączony jest zapis wideo tego koncertu. A co do „odgrzanych kotletów”, to TOTO serwuje je nam z dodatkiem nowego sosu w postaci nowego składu muzyków, a poza tym… przecież lubimy słuchać piosenek, które już znamy.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak