Resurrection of Christ. Heinrich Schütz: Auferstehungshistorie. Ostermotteten
La Petite Bande, Sigiswald Kuijken – direction

Accent, 2019, TT: 57’00”

  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

In this type of chamber music, everything depends on the quality of the singing and the commitment of the artists. Both conditions were met in Kuijken’s La Petite Bande. The recording is a model of musical cooperation at the highest level

Dziewięciu śpiewaków, trzech gambistów, organista i legendarny Sigiswald Kuijken, grający na skrzypcach stworzyli wspaniałe nagranie z wielkanocną muzyką Heinricha Schütza. Na płycie znalazły się słynna Historia Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i cztery wielkanocne motety.

Historia Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa została skomponowana przez w 1623 r. i jest uważana za pierwsze oratorium w języku niemieckim. Kiedy Schütz objął swoje stanowisko na dworze drezdeńskim w 1617 r., tradycją było śpiewanie na Wielkanoc historii zmartwychwstania. Wojna trzydziestoletnia, która wybuchła w 1618 r., pogrążała Niemcy w mroku. Być może dlatego Schütz skomponował swoje najjaśniejsze dzieło, najbardziej przepojone wiarą, odzwierciedlające doświadczenie muzyczne zdobyte we Włoszech.

W przeciwieństwie do późniejszych jego kompozycji, konstrukcja Historii… opiera się na śpiewie, któremu towarzyszy konsort viol. Ich rolą jest trzymanie akordów, a czasami improwizacja. Daje to efekt pięknej surowości. W wykonaniu Kuijkena akompaniament wręcz przypomina brzmienie liry. To i chromatyka harmonii pokazują, że Historie… mają dwie dusze: włoską spod znaku Monteverdiego i niemiecką w swojej surowości. Tę drugą Schütz rozwinął w serii swoich późniejszych kompozycji, zatytułowanych Kleine geistliche Konzerte.

W tego typu muzyce kameralnej wszystko zależy od jakości śpiewu i zaangażowania artystów. U Kuijkena oba warunki zostały spełnione. Nagranie jest wzorem współpracy muzycznej na najwyższym poziomie.

Omawianego nagrania nie oferuje żaden portal streamingowy. Można je kupić tutaj albo tutaj. Aby jednak posłuchać tego utworu, proponuję inne świetne wykonanie (wraz z nutkami) zespołu Ricercar Consort: