W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego będzie można wysłuchać i obejrzeć kilka ciekawych koncertów z jego muzyką.

O 18:30 na stronie Play Kraków wyemitowana zostanie opera Diabły z Loudun. VOD z tym materiałem dostępne będzie za darmo tylko 29 marca w godzinach od 18:30 do 20:40. Spektakl można obejrzeć tutaj.

Godzinę później, o 19:30, rozpocznie się transmisja koncertu w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W programie rocznicowym zostaną wykonane Hymn do św. Daniiła i Psalmy Dawida Krzysztofa Pendereckiego oraz Et exspecto resurrectionem mortuorum Oliviera Messiaena. Artyści: Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Bożena Violetta Bielecka – kierownik chóru, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza – dyrygent. Koncertu będzie można wysłuchać na falach radiowej Dwójki.

Diabły z Loudun to pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Libretto, inspirowane powieścią Aldousa Huxleya The Devils of Loudun i dramatem Johna Whitinga The Devils, opowiada o wydarzeniach, jakie rozegrały się we francuskim Loudun na początku XVII wieku, gdzie odbył się proces księdza Urbana Grandiera oskarżonego o konszachty z diabłem.

Opera nawiązuje do wielkich dramatów Wagnera i dramma per musica Monteverdiego. W dziele pojawiają się solowe i dialogujące partie śpiewane, przeplatane fragmentami w całości mówionymi, scalającymi dramaturgicznie całość.

Spektakl w reżyserii Laco Adamika został przygotowany z okazji 75-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego i miał premierę 13 grudnia 2008 roku, podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Opery Krakowskiej.

W pierwszą rocznicę śmierci Kompozytora Opera Krakowska prezentuje nagranie spektaklu, które zarejestrowano w 2014 roku.