Wielkie orkiestry wyrzucają maski podczas prób do noworocznych koncertów. Zdjęcia „obnażonych” muzyków wypłynęły do sieci. Gdzie i kiedy można będzie obejrzeć świąteczne wstępy?

Jest tajemnicą poliszynela, że maski w pracy zakłada się wtedy, gdy oficjalnie pozuje się do zdjęć. Trudno w nich robić cokolwiek, a szczególnie grać. Oto przykłady dwóch wielkich orkiestr (SWR Symphonieorchester i Filharmonicy Wiedeńscy) oraz dwóch wybitnych dyrygentów (Teodor Currentzis i Ricardo Mutti), którzy ćwiczą bez masek przed sylwestrowymi i noworocznymi koncertami.

Zdjęcia „obnażonych” muzyków wypłynęły do sieci i artyści zbierają cięgi od oburzonych dziennikarzy, którzy jak wiemy – niefotografowani – robią odkładnie to samo.

Tak czy owak, koncerty obu orkiestr zapowiadają się pysznie.

Sylwestrowy koncert Orkiestry Symfonicznej SWR rozpocznie II Symfonii Siergiusza Rachmaninowa. To muzyka płynąca z głębi rosyjskiej duszy. Potem usłyszymy niezwykły the riot of spring na taśmę i orkiestrę Dmitrija Kourliandskiego. To z kolei 12-minutowe super-crescendo, podczas którego Teodor Currentzis i SWR Symphony Orchestra dosłownie wyrwą publiczność z miejsc. I wreszcie kompozycja barokowa. W Battalii D-dur Heinricha Ignaza Franza Bibera solistka Patricia Kopatchinskaja zademonstruje swoje wspaniałe umiejętności gry na skrzypcach.

Transmisja telewizyjna w Sylwestra na niemieckim kanale telewizyjnym Das Erste: 17:00 do 18:30. Audycja radiowa w SWR2: 18:00 do 20:00

Nowy Rok tradycyjnie przywitamy z Filharmonikami Wiedeńskimi. Imponującą Złotą Salę, jak co roku wypełnią dźwięki radosnych polek i walców w najlepszym na świecie wykonaniu.

Wydarzenie na żywo transmitować będzie TVP Kultura od godziny 11:15. Retransmisję będzie można obejrzeć natomiast w TVP2. O godzinie 12:00 stacja wyemituje wstęp, a o 12:15 rozpocznie się retransmisja z koncertu. Powtórkę będzie można obejrzeć również w TVP2 jeszcze tego samego dnia – o godzinie 23:45.