Nova Sonet Harmonia. Huitième centenarie des dominicans
Ensemble Discantus, Brigitte Lesne

Bayard Musique, 59’ 58”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star plyta miesiaca new 

discantus front

Z okazji 800-lecia zakonu dominikanów śpiewaczki zespołu Discantus, przyznając uprzywilejowane miejsce zakonnicom tego zgromadzenia, przygotowały wyrafinowaną kompilację utworów towarzyszących XIV-wiecznym nabożeństwom klasztornym.

W 1206 r. Dominik Guzmán założył wspólnotę żeńską w osadzie Prouilhe, niedaleko Carcassonne. To właśnie tam regularnie nauczał i dziesięć lat później założył Zakon Braci Kaznodziejów. W roku 1217 zakon przeniósł się do tętniącego muzyką i życiem intelektualnym Paryża. Dominikanie osiedlili w pobliżu katedry Notre-Dame i uniwersytetu.

Po kanonizacji Świętego Dominika w 1234 roku szybko włączono do kalendarza uroczystości zakonnych nabożeństwa ku czci patrona. Kult przyczynił się do powstania licznych pieśni i modlitw ubranych w muzyczne szaty. Rękopisy, które przechowuje się dominikańskich bibliotekach, wciąż pozwalają muzykom ożywiać ten repertuar.

Tym tropem poszła kierująca Discantusem Brigitte Lesne. Album Nova Sonet Harmonia przynosi kolekcję pieśni, pochodzących z pierwszej połowy XIV wieku i odnalezionych w rozsianych po całym świecie dominikańskich klasztorach (Melbourne, Monako, Dusseldorf, Darmstadt, Rzym, Paryż, Colmar, Genewa i Zurych). Są to kompozycje związane ze średniowieczną liturgią dominikańską, wyrażające głębię duchowości modlitw do Świętego Dominika.

Album oczarowuje od pierwszego uderzenia dzwonka, zwiastującego początek nieszporów. Rozpoczyna je antyfona Gaude felix parens Yspania i hymn Ymnum nine leticie. Po nich słyszymy zarówno pieśni jednogłosowe jak i przykłady wczesnej wielogłosowości w postaci improwizowanego kontrapunktu i układów bardziej złożonych, np. organum.

Discantus śpiewa z absolutnym mistrzostwem. Nic dziwnego, od momentu powstania zespołu (1990) artystki przyzwyczaiły nas do najwyższej jakości wykonań. Klarowność, płynność i lekkość techniki wokalnej zaowocowały stworzeniem dźwiękowego krajobrazu pełnego przekonania w siłę modlitwy. Muzyka wspomaga modlitwę, a modlitwa wspomaga muzykę, razem tworzą jedność wspaniałą.