George Frideric Handel
Ode for St Cecillia’s Day
Carolyn Sampson, Ian Bostridge, Dunedin Consort, Chór Polskiego Radia, John Butt
Linn Records CKD 578. 61’15”

handel

Nie mamy pewności, dlaczego świętą Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej. Być może powodem było to, że w relacjach z jej męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu. Bodaj największym hołdem złożonym Świętej jest „Oda na dzień św. Cecylii ”, kompozycja angielskiego mistrza Jerzego Fryderyka Handla.

W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się uroda, miłość i śmierć. Była olśniewająco piękna. Żołnierze, którzy aresztowali Cecylię, byli pod takim wrażeniem jej urody, że błagali ją, by odstąpiła od wiary.

St_cecilia_guido_reni

Pochodziła ze znamienitej rzymskiej rodziny. Z opowieści o niej dowiadujemy się, że pierwszą i jedyną miłością Cecylii był Jezus Chrystus. Rodzice mieli jednak wobec niej inne plany. Przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu poganinowi, Walerianowi. Przed ślubem wyznała mu swoją tajemnicę, a ten nie tylko uszanował jej czystość, ale nawrócił się i przyjął chrzest.

Działo się to w okresie prześladowania chrześcijan. Oprawcy najpierw zabili Waleriana, a potem Cecylię. Zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, a w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni.

„Oda na dzień św. Cecylii” to niezwykły muzyczny hołd, jaki Handel złożył męczennicy. Dzieło daje wyraz kunsztu, wirtuozerii i ogromnej inwencji kompozytora. W historii fonografii mamy kilka wspaniałych wykonań – wymieńmy dyrygentów, którzy je poprowadzili: Daniele Dolci, Diego Fasolis, Robert King, no i oczywiście prekursorzy wykonawstwa „historycznie poinformowanego” Pinnock, Harnoncourt, Ledger, Willcocks.

Przed rokiem do tej plejady znakomitości dołączyło szkocko-polskie nagranie, którego w krakowskiej ICE Congress Centre dokonali Dunedin Consort i Chór Polskiego Radia, poprowadzeni przez Johna Butta.

Wspaniałość tej interpretacji zwiastuje uwertura. Wyrazistość artykulacji i elastyczność orkiestry jest wprost oszałamiająca i taką pozostają do końca.

Butt pozyskał do współpracy dwoje wybitnych solistów, specjalizujących się w muzyce Handla: Carolyn Sampson i Iana Bostridge’a. Sampson zaśpiewała tu absolutnie pięknie, tak jak 15 lat temu u Roberta Kinga, a Ian Bostridge jest już od ponad 25 lat jednym z najlepszych na świecie tenorów. Porusza się z powadzeniem w wielu stylach, w tym angielskim baroku. Brytyjczykom – nie tylko muzykalnością, kunsztem, ale i wymową – nie ustępuje Chór Polskiego Radia.

To nagranie „Ody na dzień św. Cecylii” stawiam na równi z moją dotychczas ulubioną wersją Roberta Kinga.