Josquin de Pres: Missa Gaudeamus & Missa L’ami Baudichon
The Tallis Scholars & Peter Phillips
Gimell CDGIM 050. 66’

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  plyta roku new

Muzyka na Wszystkich Świętych. Chyba nie ma miłośnika muzyki dawnej, który nie przygotowuje się do wszelakich świąt, dobierając okolicznościową muzykę. FMJ z okazji dnia Wszystkich Świętych poleca najnowsze nagranie legendarnych Tallis Scholars z dwoma mszami – Gaudeamus i L’ami Baudichon. Obie są kompozycjami Josquina de Pres i to właśnie Missa Gaudeamus powstała na dzień Wszystkich Świętych.

Josquin to jeden z najbardziej niepokornych duchów swoich czasów. Podejmował najróżniejsze wyzwania kompozytorskie, czasami dość odważnie pogrywając sobie władzami kościelnymi. Przykładem jest msza L’ami Baudichon. Josquin wykorzystał w niej melodię frywolnej piosenki francuskiej, którą znał cały ówczesny półświatek. To dość niezwykłe i zadziwiające, że Josquin do napisania religijnej muzyki, wykorzystał piosenkę, w której wulgarne odniesienie do żeńskich narządów płciowych pojawia się dwukrotnie – oczywiście w tekście oryginalnym.

A samo wykonanie? No cóż, Tallis Scholars słyną z nienagannej intonacji, idealnej równowagi między głosami, finezji frazowania i nadprzyrodzonego piękna barwy głosów. Takie jest również to nagranie. Msze Josquina w wykonaniu Tallis Scholars to obcowanie z cudem.