Cynthia Plaster Caster wpisała się historię pop-kultury odlewami penisów muzyków rockowych, m.in. Jimiego Hendrixa, Pete’a Shelley’a z zespołu Buzzcocks i Jello Biafry – frontmana Dead Kennedys.

Urodziła się w Chicago w 1947 roku. W latach 60. uczęszczała do szkoły artystycznej, gdzie poproszono ją o wykonanie gipsowego odlewu „czegoś solidnego, co mogłoby zachować swój kształt”. Artystka poprosiła o pomoc swoich ulubionych muzyków rockowych.

Jimi Hendrix był jej pierwszym znanym obiektem, który przystał na propozycję. Za Hendrixem podążyli inni: Wayne Kramer i perkusista Dennis Thompson. Wykonanie odlewu penisa Kramera nie poszła zgodnie z planem. Substancja do wykonywania odlewu została źle wymieszana i zbyt szybko zastygła.

Cynthia Plaster Caster przyjaźniła się z Frankiem Zappą, który jednak nie zdecydował się uwiecznić swojego przyrodzenia. Za to dzielnie wspierał jej sztukę.

W 2000 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę odlewów gipsowych w Nowym Jorku, a kilka lat później wystawiała swoje prace w MoMA. Była także bohaterką filmu dokumentalnego z 2001 r. Plaster Caster w reżyserii Jessiki Villines.

Fot. Roger Kisby/Getty Images i Mick Hutson/Redferns