Giovanni Batista Pergolesi: Stabat Mater
Jodie Devos, Adèle Charvet, Maîtrise de Radio France, Le Concert de la Loge, Julien Chauvin – direction

Alpha Classics 2022, ALPHA 774 TT: 53’26”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Sekwencja Stabat mater jest ściśle związana z okresem Wielkiego Tygodnia. Na przestrzeni dziejów wielu kompozytorów sięgało po ten tekst i tworzyło doń muzykę. Jednym z najsłynniejszych jest opracowanie Giovanniego Batisty Pergolesiego. Zazwyczaj wykonuje się je w obsadzie dwóch głosów solowych (sopran, alt) plus smyczki i basso continuo. Jednak z historii wiemy, że partie wokalne bywały wykonywane w innej obsadzie, np. przez żeńskie chóry, dostosowując kompozycję do lokalnego gustu i praktyki wykonawczej. Tak czyniono przez szereg lat we Francji. Dowodzą tego liczne kopie dzieła, które zachowały się po dzień dzisiejszy w całej Europie. 

Gdzieniegdzie z podobną praktyką mamy do czynienia i dzisiaj. Istnieją też potwierdzające to nagrania. Najnowszym jest wersja Juliena Chauvina, który zaprosił do współpracy dwie solistki (Jodie Devos – sopran i Adèle Charvet – mezzosopran) oraz chór Maîtrise de Radio France. Śpiewaczkom akompaniuje orkiestra Le Concert de la Loge. 

Nagranie zapewne znajdzie swoich entuzjastów, szczególnie tych, którzy nie są purystami w słuchaniu muzyki dawnej. Ja do nich nie należę. Przeszkadza mi operowa maniera solistek i rozwibrowane głosy. To sprawia, że czytelność słów jest zatarta. Paradoksalnie najwyżej oceniam chór, choć wykorzystanie go w tym dziele mnie nie przekonuje. Świetna jest też orkiestra. Krótko mówiąc, co kto lubi. Dla mnie ten album to ciekawostka. I nic więcej.

Płytę można kupić tutaj i tutaj.

Robert Majewski