Giovanni Legrenzi: Christmas Mass in St. Mark 1685
Cappella Marciana, Marco Gemmani – direction

Concerto Classics 2021, TT: 53’21”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

The emotions that accompany me while listening to this album are a mixture of amazement and joy. They are evoked by the breathtaking performance. The angelic choirs and heavenly orchestra perfectly convey the meaning of the birth that changed the world

Tym razem zaproponuję, abyśmy odkryli piękno świąt Bożego Narodzenia w barokowej Wenecji. Pomoże nam w tym nagranie Christmas Mass in St. Mark 1685 w wykonaniu Cappelli Marciana.

Radość Zwiastowania, kontemplacja chwały Bożej, zdumienie Tajemnicą Wcielenia – oto, co na przestrzeni wieków inspirowało rzesze kompozytorów, piszących muzykę na Boże Narodzenie. Ale niewielu z nich potrafiło w swoich dziełach oddać ducha świąt z taką siłą, prostotą i precyzją, jak zrobił to Giovanni Legrenzi w swojej Messa di Natale in San Marco 1685.

Tradycja świętowania w weneckiej bazylice św. Marka jest zakorzeniona historycznie i łatwo sobie wyobrazić, jaki poziom splendoru osiągała w przeszłości. Cappella Marciana pod dyrekcją Marco Gemmaniego starannie odtworzyła przebieg bożonarodzeniowych uroczystości, które miały miejsce w najważniejszym kościele Wenecji 25 grudnia. Program uroczystości w 1685 roku zdominowała Bożonarodzeniowa Msza Legrenziego. Obudowano ją innymi jego utworami instrumentalnymi. Program płyty – jak zapewniają artyści, powołując się na muzykologiczne dowody – wiernie oddaje świąteczną uroczystość religijną sprzed 326 lat.

Emocje jakie towarzyszą mi podczas słuchania tej płyty to mieszanka zdumienia i radości. Wywołuje je zapierające dech w piersiach wykonanie. Anielskie chóry i niebiańsko grająca orkiestra znakomicie oddają znaczenie narodzin, które odmieniły świat. To muzyka, która idealnie nadaje się na towarzyszkę rodzinnych świąt. Ważne: słuchajcie jej z dziećmi.

Robert Majewski