Alessandro Scaraltti: Responsories for Holy Week
La Stagione Armonica, Sergio Balestracci – direction

Deutsche Harmonia Mundi, 2018, TT 69’00”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star 

La Stagione Armonica recorded a touching prayer mystery, very helpful during the weeks of religious meditation

Muzyka na Wielki Post to rajski ogród. Najwybitniejsze dzieła kompozytorów średniowiecza, renesansu i baroku są dedykowane przeżywaniu Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. W ciągu najbliższych tygodni będziemy proponowali Państwu nagrania z taką muzyką. Rozpocznijmy od płyty nie najnowszej, ale wartej uwagi. To Responsoria na Wielki Tydzień Alessandro Scarlattiego, w wykonaniu włoskiego chóru kameralnego La Stagione Armonica.  

Nie ma pewności, że całą muzykę na tej płycie skomponował Scarlatti. Rękopis, który zawiera dziewięć Responsories Tenebrae na Wielką Sobotę i cztery motety wielkopostne jest niepodpisany, a miejscami niekompletny. Jednak dyrygent, Sergio Balestracci, jest przekonany o jego autorstwie. Świadczyć ma o tym stylistka utworów Scarlattiego, który pisał utwory pasyjne – jak określił to Balestracci – w „solidnym stylu Palestriny”. 

Szesnastoosobowy chór La Stagione Armonica zdecydowanie ustępują gładkością brzmienia i perfekcją intonacji najlepszym chórom w rodzaju Huelgas Ensemble. Nie mniej, ich styl charakteryzuje wyrazista ekspresja i dbałość o detale. To w jakiś sposób tworzy atmosferę prostej, ale żarliwej pobożności. Biorąc pod uwagę treść i przeznaczenie kompozycji (nabożeństwo Wielkiej Soboty) La Stagione Armonica nagrali wzruszające misterium modlitewne, jakże pomocne w czasie wielkotygodniowych medytacji religijnych. 

Robert Majewski