Guillaume de Machaut: The Lion of Nobilty
The Orlando Consort

Hyperion Records, CDA68318, 2021, TT 61’01”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  

This album is gorgeous, mesmerizing and deeply moving. Anyone looking for a reliable guide to Guillaume de Machaut’s music will find it on this CD and on the series’ earlier albums

The Lion of Nobilty to najnowsze wydawnictwo kwartetu wokalnego The Orlando Consort z serii poświęconej Guillaume’owi de Machaut, francuskiemu kompozytorowi i poecie, głównemu reprezentantowi średniowiecznego stylu muzycznego Ars nova.

De Machaut znany jest nie tylko ze wspaniałej twórczości, ale i z dbałości o archiwizowanie swoich utworów. Gromadził je w postaci bogato ilustrowanych rękopisów, które od 2012 stanowią źródło inspiracji dla kolejnych płyt Orlando Consort.

Tym, co wyróżnia styl wokalny zespołu jest brzmienie. Śpiewacy – odwrotnie niż choćby Gothic Voices – wykorzystają kontrasty w barwie i charakterze swoich głosów. W zależności od tematyki utworu i zastosowanego przez Machauta języka muzycznego, sposób śpiewania kwartetu zmienia się od szorstkiego do miękkiego i gładkiego. Poszczególni członkowie consortu mają wystarczająco dobre głosy, aby śpiewać solo, ale równie dobrze komponują się w zespole. Ta uniwersalność sprawdza się w czytelnym wykonywaniu kontrapunktu i rytmiki kompozycji Machauta.

Program nagrania zawiera dobrze znane dzieła. Pokazują one – jak piszą w książeczce Anne Stone i Jacques Boogaart – „całe spektrum poetyckiej i muzycznej sztuki Machauta”. Słynne rondeau Ma fin est mon commencement otrzymało tu przemyślane i precyzyjne wykonanie. Dla Orlando Consort tekst jest najważniejszy. Słychać to nie tylko we wspominanym rondeau, ale i w pozostałych utworach.

Opus magnum albumu stanowi kompozycja En demantant et lamentant, osiemnastominutowa lamentacja nad „szlachetnym lwem”, jak nazywano króla Francji, Jana II. To jedna z dwóch polifonicznych lais Machauta, tutaj wykonywana przez dwa tenory i baryton. Rezultat jest wspaniały, hipnotyzujący i głęboko poruszający.

Każdy, kto szuka rzetelnego przewodnika po muzyce Guillaume’a de Machauta, znajdzie go na tej płycie i na wcześniejszych albumach serii.

Płyta jest niedostępna w streamingu Spotify, ale możesz ją kupić tutaj lub tutaj.