The Music Prints of Christophe Plantin
Huelgas Ensemble

Deutsche Harmonia Mundi, 2018, TT 66’00”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

The Huelgas Ensemble takes us to the unjustly forgotten world of sound with everlasting splendor

Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela wzbogacił muzyczny świat o wiele niezwykłych nagrań. Są pupilkami krytyków i ulubieńcami publiczności rozmiłowanej w muzyce dawnej. Śpiewają zjawiskowo. Krótko mówiąc, to jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie.

Na ich najnowszy album Paul van Nevel wybrał utwory, które zostały opublikowane przez francusko-flamandzkiego wydawcę i drukarza Christophe’a Plantina (1520-89). Jest on uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych wydawców w XVI wieku. W uznaniu zasług Plantina, muzeum w Antwerpii, noszące jego imię, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszerny katalog wydawnictw zawiera dzieła religijne, humanistyczne i naukowe, a także utwory muzyczne.

Na płytę Huelgasi wybrali dwanaście genialnych i ponadczasowych kompozycji Andreasa Pevernage’a, Jacobusa de Kerle, Philippusa de Monte, Palestriny, a także George de la Hèle. Album prezentuje utwory pełne muzycznej różnorodności i piękna. Z niezwykła mocą przenosi słuchaczy do niesłusznie zapomnianego świata dźwięku o nieprzemijającym blasku. The Music Prints of Christophe Plantin zapewnia wgląd w fascynujące dziedzictwo flamandzkiego wydawcy i potwierdza niewiarygodny kunszt wokalny Huelgas Ensemble. Obok żadnej płyty zespołu nie należy przechodzić obojętnie. Tak jest i z tą.