Z okazji 265. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentowano niedawno odnalezioną jego kompozycję. To 94-sekundowe Allegro D-dur KV 626b/16.

Premierowe wykonanie należy do Seong-Jin Cho – koreańskiego pianisty, laureata I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie poloneza na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2015 roku.

Allegro D-dur KV 626 b/16 pochodzi prawdopodobnie z początku 1773 roku. 17-letni Mozart ukończył je pod koniec swojego trzeciego tournée po Włoszech lub wkrótce po powrocie do Salzburga. Partytura prawdopodobnie powędrowała do kolekcji austriackiego urzędnika państwowego i muzyka-amatora Aloysa Fuchsa. Wkrótce potem została przekazana w inne ręce. W kolejnych latach utwór pojawiał się i znikał, będąc przedmiotem sprzedaży na kilku aukcjach. W 2018 roku Fundacja Mozarteum w Salzburgu otrzymała ofertę kupna Allegra od rodziny właściciela partytury, francusko-holenderskiego inżyniera, który pod koniec lat dwudziestych kupił rękopis w Paryżu. Eksperci potwierdzili jego autentyczność.

Premierowego nagrania dokonano w dniu urodzin Mozarta, w Salzburgu, podczas festiwalu Mozartwoche.