Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) udostępnił na swoim kanale Youtube koncertową wersją opery Hrabina Stanisława Moniuszki. Nagranie zarejestrowano podczas 16. Festiwalu Chopin i jego Europa w 2020 r.

To kolejna opera Moniuszki – po Halce i Flisie – po którą sięgnął światowej sławy dyrygent, Fabio Biondi.

W obsadzie Hrabiny znajdziemy solistów z Meksyku (Karen Gardeazabal w roli tytułowej!), Czech i Polski, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz słynną orkiestrę Biondiego – Europę Galante.

To wykonanie jest pierwszym w historii zagranym na instrumentach historycznych. Połączono je – podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch oper – z rejestracją. Album CD ukaże się wkrótce nakładem Instytutu.

NIFC tak pisze o Hrabinie:

>>„Hrabina miała powodzenie bezprzykładne.”, pisał krótko po premierze w liście do Adama Zawadzkiego oszczędny zawsze w słowach na swój temat Moniuszko. Wprowadzona na scenę warszawskiego Teatru Wielkiego w 1860 roku pod batutą kompozytora, była – po Flisie – drugą operą, jaką Moniuszko ofiarował miastu, które stało się jego nowym domem. Już to zabawna, już to wzruszająca, opatrzona – jakże by inaczej! – jednoznacznym przesłaniem o prymacie prostoty, dobroci, szczerego uczucia, szczęścia rodzinnego i narodowych wartości nad hołdowaniem (obcym) modom, próżnością i pustotą życia tzw. socjety, jest inteligentną satyrą na przywary ówczesnego społeczeństwa, opowiedzianą najpiękniejszym muzycznym językiem.Hrabina to cała galeria postaci charakterystycznych, to humor sytuacyjny, błyskotliwe duety, wspaniale, belcantowe arie, intermezza baletowe i pełne rozmachu sceny, to kontrast „wielkiego świata”, w którym próżno szukać szczęścia, z bezpiecznym, sielsko usadowionym pośród pól i lasów polskim zaściankiem. Przez całe dekady rzadko wykonywana, niesłusznie odsunięta na margines repertuarowy, dziś wydobywana jest pomału z niepamięci, ujawniając całą swoją muzyczną urodę i wyjątkowy wdzięk.<<