Christmas Portraits
Rick Wakeman – piano

Sony Music, 2019, 51’17”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Rick Wakeman played on this album brilliantly and climatically, without losing the spirit of the holidays.

Rick Wakeman, legendarny pianista i weteran rocka progresywnego, zrobił to już po raz drugi w swojej karierze. Dwie dekady wcześniej nagrał album Christmas Variations, a przed rokiem ukazała się płyta Christmas Portraits.

Wakeman znany jest na całym świecie nie tylko ze swojej niezwykle udanej kariery solowej, ale przede wszystkim ze współpracy z zespołami Yes i The Strawbs oraz wspólnych występów z Davidem Bowie i Black Sabbath. Warto dodać, że 11 lat temu zagrał w Płocku. Był to jeden z najważniejszych koncertów w moim życiu. Pianiście towarzyszył prowadzony przeze mnie chór, noszący wtedy nazwę Vox Juventutis.

Christmas Portraits zawiera kolędy i pastorałki osobiście wybrane i zaaranżowane na fortepian solo przez samego Ricka Wakemana. Artysta nagrał je na swoim ulubionym steinwayu granary model D.

Wakeman zdobył solidne wykształcenie muzyczne. Chociaż poświęcił się muzyce rockowej, to w młodości studiował w słynnej Royal College of Music. Dzięki tym dwóm muzycznym filarom jego muzyka łączy w sobie rockowy pazur i klasyczną duszę. Taki też jest ten świąteczny album.

Pianista tak o nim mówi: „Uwielbiam czas Bożego Narodzenia. Uwielbiam każdy jego aspekt, zwłaszcza tradycyjną muzykę świąteczną i kolędy, które mają cudowne proste melodie, idealnie nadające się do adaptacji i wariacyjnych przetworzeń. To jest coś, co naprawdę lubię robić”.

Rick Wakeman zagrał na płycie brawurowo i klimatycznie, nie tracąc nic z ducha świąt. Repertuar albumu obejmuje nie tylko słynne kolędy i pastorałki (np. Silent Night, O Little Town of Bethlehem, O Holy Night), ale także ciekawe interpretacje The Holly And The Ivy/ Mary’s Boy Child, O Come All Ye Faithful/ Hark The Herald Angels Sing/ See Amid The Winter Snow, The Coventry Carol/ O Come, O Come, Emmanuel, A Winter’s Tale, Sussex Carol/ It Came Upon A Midnight Clear.

Zagorzałym fanom Wakemana podpowiadam, że wersja japońska wydawnictwa rozszerzona została o kolędę Joy to the World. Pozostałych słuchaczy odsyłam do naszych sklepów muzycznych, gdzie bez trudu można kupić europejską wersję płyty i cieszyć się nią w te i każde następne święta.