Urodziny Ludwiga van Beethovena możemy celebrować aż trzy dni. Dokładna data urodzin kompozytora nie jest pewna. W źródłach spotyka się trzy wersje: 15, 16 i 17 grudnia 1770 r. Sam kompozytor uważał, że urodził się 15 grudnia. Wiadomo, że ochrzczono go 17 grudnia, a wedle zwyczaju panującego w ówczesnym niemieckim kościele katolickim dzieci należało chrzcić nie później niż po 24 godzinach od narodzenia.
Jedną z najciekawszych inicjatyw świętowania tej rocznicy jest program Beethoven 250, na który składają się koncerty The Hanover Band (w tym roku obchodzą 40-lecie istnienia) i Consone Quartet. Oba składy grają na instrumentach z epoki. Miejsca zostały wybrane tak, aby były podobne pod względem wielkości i akustyki do miejsc, w których można było po raz pierwszy usłyszeć i zobaczyć oryginalne występy.
Strona główna festiwalu Beethoven 250 znajduje się tutaj. Przeglądając ją, można znaleźć linki do filmów z występami Consone Quartet, a niżej linki do wszystkich symfonii w wykonaniu The Hanover Band.
The Hanover Band należy do najlepszych orkiestr na świecie, grających w stylu „historycznie poinformowanym” (na instrumentach z epoki i zgodnie z zasadami wykonawczymi, obowiązującymi w czasach, z których pochodzą kompozycje). Wsławili się m.in. legendarnymi nagraniami symfonii Haydna (dyrygent, Roy Goodman).
Nazwa orkiestry nie nawiązuje do miasta w Niemczech (Hannover). „Hanover” oznacza okres hanowerski w historii Wielkiej Brytanii (1714-1830). Repertuar orkiestry pochodzi właśnie z tego czasu.
Symfonii Beethovena w wykonaniu The Hanover Band możesz też posłuchać tutaj:
Symfonia nr 1 C-dur, op. 21
Symfonia nr 2 D-dur, op. 36
Symfonia nr 3 Es-dur, op. 55
Symfonia nr 4 B-dur, op. 60
Symfonia nr 5, c-moll, op. 67
Symfonia nr 6, op. 68 „Pastoralna”
Symfonia nr 7 A-dur, op. 92
Symfonia nr 8 F-dur, op. 93
Symfonia nr 9 d-moll, „Choral”