Handel: Human Love, Love Divine
Nuria Rial, Juan Sancho, Capella Carcoviensis, Jan Tomasz Adamus – direction

Deutsche Harmonia Mundi, 2020, 73’03”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red half star

Nuria Rial and Juan Sancho sang on the album of Capella Carcoviensis – a Polish early music band that celebrates its 50th anniversary with this recording.

Nuria Rial i Juan Sancho zaśpiewali na albumie Capelli Carcoviensis – polskiego zespołu muzyki dawnej, który tym nagraniem świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Artyści wybrali arie i duety na sopran i tenor z oper, oratoriów i kantat Handla. Wspólnym mianownikiem jest miłość – ta ludzka i ta boska. Z jednej strony mamy namiętność, łącząca dwoje kochanków, a z drugiej miłość człowieka do Boga. Obie twarze miłości był szczególnie wyraźne w epoce baroku, a mistrzem ujęcia ludzkich pragnień w muzyce był Jerzy Fryderyk Handel. Arie i duety przeplatają instrumentalne interludia wykonane przez Capellę Cracoviensis z lekkością, swobodą i radością grania.

Nuria Rial słynie z doskonałej techniki wokalnej. Nagranie potwierdza tę cechę. W jej głosie słychać pasję, tak potrzebną we właściwym oddaniu tematyki miłości. Juan Sancho, to „nietypowy” dla muzyki barokowej głos. Mało pisano wówczas dla tenorów. To był czas kastratów. Mimo to udział Sancha w nagraniu broni się. Mocna, nieco metaliczna, ale bardzo męska barwa przydaje programowi płyty charakteru. Niezwykłe jest to, że tak różnie brzmiące w partiach solowych głosy Rial i Sancha świetnie współbrzmią w duetach.