Vox Clara. Late Medieval chant from Riga, Hamburg, Lund, Limoges
Schola Cantorum Riga, Guntars Prānis – direction
SKANI 2021, TT: 56’58”
Schola Cantorum Riga are experts in performing medieval music, and „Vox Clara” is a recording of the highest quality. The artists have taken care not only to convey a deep spiritual message, but also to give an instructive lesson in early music. What I remember from this lesson is that medieval liturgical chants perfectly complemented instrumental improvisations.
A musical journey through medieval Europe in a Latvian vehicle sounds like no other. Have a listen!
Chociaż Schola Cantorum Riga nie deklarują tego wyraźnie to bożonarodzeniowa płyta. Wykonawcy zabierają nas w podróż do średniowiecznej Rygi, aby posłuchać maryjnych pieśni, wykonywanych zarówno a capella jak i z towarzyszeniem instrumentów z epoki: dud, liry korbowej i cytry.
Schola Cantorum Riga, kierowana przez Guntarsa Pranisa, rezyduje w ryskiej katedrze (największej na Łotwie). Została założona ponad dwadzieścia lat temu, w celu eksploracji chorału gregoriańskiego i innych gatunków muzyki dawnej.
Repertuar zgromadzony na płycie jest niezwykle kosmopolityczny i przynosi pieśni z ich rodzinnego miasta, a także z Hamburga, Lund i Limoges. Jako ciekawostkę można dodać, że ówczesna Ryga leżała w Liwonii, która dopiero później stała się Łotwą.
Guntars Prānis przygotował program, w którym obok dawnych śpiewów liwskich i łotewskiej polifonii słyszymy tradycyjne, zachodnioeuropejskie śpiewy łacińskie. Aby zachować jednorodne brzmienie całości, śpiewacy zdecydowali się używać języka łacińskiego zgodnie z łotewską wymową. To bardzo dobra decyzja.
Wykonawców interesuje również przeplatanie się sacrum z lokalnymi tradycjami muzycznymi, co prawdopodobnie zdarzało się dość często – rzecz jasna, nie tylko w Rydze. Rękopisy śpiewacy traktują jak punkt wyjścia do snucia opowieści. Efektem jest nadanie tej muzyce, zaczerpniętej dość szeroko ze źródeł w całej Europie, wyraźnie łotewskiego charakteru.
Schola Cantorum Riga są ekspertami w dziedzinie wykonawstwa średniowiecznego, a Vox Clara to nagranie najwyższej jakości. Artyści zadbali nie tylko o głęboki, duchowy przekaz, ale i dają pouczającą lekcje muzyki dawnej, z której ja najbardziej zapamiętałem to, że średniowieczne śpiewy liturgiczne znakomicie uzupełniały instrumentalne improwizacje. Muzyczna podróż przez średniowieczną Europę w łotewskim wehikule brzmi jak żadna inna. Posłuchajcie koniecznie!
Robert Majewski