Vox Clara. Late Medieval chant from Riga, Hamburg, Lund, Limoges
Schola Cantorum Riga, Guntars Prānis – direction

SKANI 2021, TT: 56’58”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Schola Cantorum Riga are experts in performing medieval music, and „Vox Clara” is a recording of the highest quality. The artists have taken care not only to convey a deep spiritual message, but also to give an instructive lesson in early music. What I remember from this lesson is that medieval liturgical chants perfectly complemented instrumental improvisations.
A musical journey through medieval Europe in a Latvian vehicle sounds like no other. Have a listen!

Chociaż Schola Cantorum Riga nie deklarują tego wyraźnie to bożonarodzeniowa płyta. Wykonawcy zabierają nas w podróż do średniowiecznej Rygi, aby posłuchać maryjnych pieśni, wykonywanych zarówno a capella jak i z towarzyszeniem instrumentów z epoki: dud, liry korbowej i cytry.

Schola Cantorum Riga, kierowana przez Guntarsa Pranisa, rezyduje w ryskiej katedrze (największej na Łotwie). Została założona ponad dwadzieścia lat temu, w celu eksploracji chorału gregoriańskiego i innych gatunków muzyki dawnej.

Repertuar zgromadzony na płycie jest niezwykle kosmopolityczny i przynosi pieśni z ich rodzinnego miasta, a także z Hamburga, Lund i Limoges. Jako ciekawostkę można dodać, że ówczesna Ryga leżała w Liwonii, która dopiero później stała się Łotwą.

Guntars Prānis przygotował program, w którym obok dawnych śpiewów liwskich i łotewskiej polifonii słyszymy tradycyjne, zachodnioeuropejskie śpiewy łacińskie. Aby zachować jednorodne brzmienie całości, śpiewacy zdecydowali się używać języka łacińskiego zgodnie z łotewską wymową. To bardzo dobra decyzja.

Wykonawców interesuje również przeplatanie się sacrum z lokalnymi tradycjami muzycznymi, co prawdopodobnie zdarzało się dość często – rzecz jasna, nie tylko w Rydze. Rękopisy śpiewacy traktują jak punkt wyjścia do snucia opowieści. Efektem jest nadanie tej muzyce, zaczerpniętej dość szeroko ze źródeł w całej Europie, wyraźnie łotewskiego charakteru.

Schola Cantorum Riga są ekspertami w dziedzinie wykonawstwa średniowiecznego, a Vox Clara to nagranie najwyższej jakości. Artyści zadbali nie tylko o głęboki, duchowy przekaz, ale i dają pouczającą lekcje muzyki dawnej, z której ja najbardziej zapamiętałem to, że średniowieczne śpiewy liturgiczne znakomicie uzupełniały instrumentalne improwizacje. Muzyczna podróż przez średniowieczną Europę w łotewskim wehikule brzmi jak żadna inna. Posłuchajcie koniecznie!

Robert Majewski