KeyNotes. Early European Keyboard Music
Corina Marti – organ, keyboard

Ramée RAM 1916, 2021, TT 65’54”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star 

Corina Marti plays with imagination and flexibility. Its advantage is great improvisation skills, which significantly enlivens the recording program

Dziwnie się czyta książeczkę do płyty, w której autor eseju wychwala wykonawcę. Zastanawiam się nad sensem takich poczynań. Czyżby uważał, że słuchacze nie są w stanie wyrobić sobie zdania samodzielnie?

Nie daje mi też spokoju stwierdzenie, że Corina Marti prezentuje w nagraniu oryginalny (dawny) styl wykonawczy utworów. Może, ale nie musi – zważywszy, że niewiele wiemy jak grano w średniowieczu (stosowano ozdobniki i improwizowano) na instrumentach klawiszowych.

Ale dosyć kręcenia nosem, bo płyty Coriny Marti słucha się kapitalnie.

Nagranie daje możliwość poznania mało znanego średniowiecznego repertuaru muzyki na organy i inne instrumenty klawiszowe. Program płyty opiera się na rękopisach takich jak: Buxheimer Orgelbuch, Lochamer Liederbuch, Ileborgh Tabulature oraz kodeksów: Montpellier, Robertsbridge, Las Huelgas i Faenza. Wiele utworów to aranżacje lub intabulacje muzyki np. Pierre’a des Molins, Giovanniego da Firenze, Philippe’a de Vitry, Francesco Landiniego czy Jacopo da Bologna. Użyte przez artystkę instrumenty to: klawicymbały z metalowymi strunami, klawicyterium ze strunami jelitowymi i organy – przenośne i stacjonarne z 1730 roku, znajdujące się w kościele św. Mikołaja w Altenbruch w północnych Niemczech. Piszczałki tego instrumentu pochodzą z oryginalnego instrumentu z 1501 roku.

Corina Marti gra z wyobraźnią i swobodą. Jej atutem są duże umiejętności improwizacji, co znacznie ożywia program nagrania.

Album wart uwagi.

Płytę można kupić tutaj.

Robert Majewski