Józef Elsner, Maria Szymanowska, Wolfgang Amadeusz Mozart, Franciszek Lessel Warsaw Music Salon
Kwartet fortepianowy Arte dei Suontori

CD Accord Music Edition, ACD2692, 77’ 15”

Warsaw

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  polecam red

(Tekst pierwotnie ukazał się na łamach Gazety Wyborczej Płock, 18 kwietnia 2020 r.)

 

This CD album by the splendid Arte dei Suonatori Piano Quartet makes the listener realize how painfully small the presence of the recorded works (except for those written by Mozart) is in today’s concert life.

Niedawno polecałem Państwu świetną płytę Katarzyny Drogosz z muzyką Franza Xavera Wolfganga Mozarta – syna wybitnego ojca. Ten tekst znajdziecie tutaj. Katarzyna Drogosz jest artystką, która łączy omawiane nagranie z innym, równie udanym wydawnictwem CD Accord: „Warsaw Music Salon” w wykonaniu kwartetu fortepianowego Arte dei Suonatori.

Arte dei Suonatori (AdS) chyba specjalnie przestawiać nie trzeba, bo to znany i uznany na całym świecie polski zespół muzyki dawnej. W swojej 25-letniej karierze artyści nagrali 16 albumów płytowych dla renomowanych firm fonograficznych, byli wielokrotnie wyróżniani przez międzynarodową krytykę muzyczną, współpracowali z plejadą gwiazd muzyki dawnej, m.in. Rachel Podger i Martinen Gesterem. Kwartet fortepianowy tworzy czterech muzyków orkiestry: poza pianistką grają w nim Ewa Golińska (skrzypce), Natalia Reichert (altówka) i Maciej Łukaszuk (wiolonczela).

Tytuł debiutanckiej płyty kwartetu, „Warszawski salon muzyczny”, wyjaśnia niemal wszystko. Nagranie przynosi muzykę czasów Franza Xavera Mozarta, tyle że tę słuchaną na warszawskich salonach arystokratycznych przełomu XVIII i XIX wieku.

Zgromadzone na płycie kompozycje Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Franciszka Lessela i Wolfganga Amadeusza Mozarta towarzyszyły elitarnym spotkaniom, podczas których jedzono, rozmawiano, czytano poezję i czasami tańczono. Wiemy z historii, że „warszawski salon” odegrał niebagatelną rolę w utrzymaniu zbiorowej świadomości Polaków w czasach zaborów. Salon był też formą mecenatu arystokracji nad artystami. Tu rodziły się kariery, tu artyści otrzymywali honoraria za swoje występy, tu wreszcie splatały się drogi wielkich ówczesnego świata.

Płyta kwartetu AdS uświadamia jak boleśnie mała jest obecność tych utworów (rzecz jasna poza Mozartem) w życiu koncertowym. A przecież Józef Elsner to nie tylko nauczyciel Chopina, Franciszek Lessel nie był wyłącznie zarządcą majtków arystokratów, a Maria Szymanowska to nie tylko znana i ceniona w Europie pianistka. Ich twórczość wykracza po za muzyczną ciekawostkę. Oczywiście u całej trójki wyraźnie słychać wpływy klasyków wiedeński (Elsner, Lessel), albo stylu brillant (Szymanowska), ale też inspiracje polską muzyką ludową, próby wyswobodzenia się z formy i wyjścia poza schematy epoki.

Dzięki muzykom tak znakomitym jak członkowie kwartetu Arte dei Suonatori otrzymaliśmy nagranie, które pozwala nam na wiarygodny i odkrywczy wgląd w moment, w którym wydarzyły się w muzyce europejskiej zjawiska chwilowe i ulotne i pod wieloma względami symboliczne. Dzięki takim nagraniom docenienie niedocenionej muzyki polskiej przełomu XVIII i XIX wieku wydaje się kwestią czasu. Bardzo lubię tę muzykę. Sprawia mi ona wiele przyjemności, zwłaszcza w tak wyśmienitym wykonaniu.

Serdeczne dziękuję Michałowi Pankowskiemu za pomoc translatorską.