Per la Notte di Natale: Italian Christmas Concertos
Concerto Copenhagen, Fredrik From – violin, Lars Ulrik Mortensen – direction

Naxos, 2020, 48’17”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Concerto Copenhagen are noble and tasteful. The pastel sound of the ensemble gives a sense of comfort and Christmas warmth

Nagrań z barokowymi koncertami na Boże Narodzenie jest całkiem sporo. Z jednej strony mamy świetne płyty specjalistów od muzyki z tej epoki  – np. The English Concert pod dyrekcją Trevora Pinnocka (Archiv) albo The Brandenburg Consort Roya Goodmana (Hyperion) – z drugiej historyczny i nieco siermiężny wykonawczo album Filharmoników Berlińskich pod Karajanem.

Najnowsze wydawnictwo zespołu Concerto Copenhagen, działającego pod dyrekcją Larsa Ulrika Mortensena, plasuje się gdzieś po środku. Duńczycy podążają drogą wykonań „historycznie poinformowanych” – grają na dawnych instrumentach i stylowo, jak na prawdziwych barokowców przystało. Mimo to, interpretacyjnie i brzmieniowo, nieco przesunęli punkt ciężkości ku oldschoolowym wykonaniom.

Dla miłośników muzyki dawnej będzie to troszkę staromodne, mniej wymagający puryści (o ile mają tyle lat co ja) znajdą tu otulające ciepłem brzmienie, jakie pamiętają z dzieciństwa, kiedy stroili choinkę przy dźwiękach Corellego, Vivaldiego, Bacha albo Handla. Choć jestem purystą, był to dla istotny powód, dla którego zwróciłem uwagę na tę płytę.

Album Per la Notte di Natale: Italian Christmas Concertos otwiera słynne bożonarodzeniowe Concerto Grosso g-moll op. 6 nr 8 Arcangelo Corellego. Concerto Copenhagen grają je szlachetnie i gustownie, w tempie zbliżonym do idealnego, które znamy choćby z nagrania Trevora Pinnocka. Te same uwagi odnoszą się do pozostałych utworów na płycie. Być może nie jest to interpretacja zapierająca dech w piersiach, ale z powodu płynącego z niej spokoju i pastelowego brzmienia zespołu z pewnością daje poczucie komfortu i ciepła.

Z pośród wypełniających album koncertów Corellego, Manfrediniego, Locatellego i Vivaldiego, warto zwrócić uwagę na Koncert skrzypcowy Il Riposo Antonio Vivaldiego. Fredrik From, koncertmistrz zespołu z Kopenhagi, zwraca uwagę nie tylko swobodą w grze na skrzypcach, ale i odświętnym, by nie powiedzieć pobożnym podejściem do tej kompozycji. Mimo sporej konkurencji bożonarodzeniowy album Concerto Copenhagen z pewnością zaskarbi sobie grono wielbicieli. Piszący te słowa jest jednym z nich.