Możecie być zaskoczeni tą informacją: Pieśń The Star-Spangled Banner została hymnem USA dopiero 150 lat temu, a skomponował ją Brytyjczyk.

Między napisaniem utworu, który stał się hymnem narodowym USA, a jego oficjalnym przyjęciem minęło około 150 lat.

Utwór skomponował brytyjski kompozytor i organista John Stafford Smith pod koniec lat siedemdziesiątych XVIII wieku, jako oficjalną piosenkę londyńskiego Anacreon Society – miejskiego klubu dżentelmenów, którego był członkiem.

W tamtych czasach piosenka nosiła tytuł To Anacreon in Heaven i stała się popularna w Wielkiej Brytanii, a ostatecznie w tworzących się dopiero Stanach Zjednoczonych.

Urodzony w Gloucester John Stafford Smith był synem miejskiego organisty katedralnego i sam został organistą, a później kompozytorem.

Podczas swojego długiego życia (dożył osiemdziesiątki) Smith dał się również poznać jako jeden z pierwszych muzykologów w Anglii, zbierający rękopisy i muzykę tworzoną począwszy od XII wieku. Był również świeckim wikariuszem w opactwie Westminsterskim i pisał książki o muzykologiczne.

A co ze słowami?

Kilka lat po tym, jak powstała pieśń, amerykański prawnik Francis Scott Key napisał wiersz zatytułowany Obrona Fort M’Henry – o brytyjskim ataku morskim na Baltimore w 1812 roku. Tekst pasował do melodii i całość opublikowano w 1814 roku jako Sztandar z gwiazdami.

Nowowydana pieśń szybko stała się jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych w USA. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych w 1889 r. przyjęła ją jako swój hymn.

3 marca 1931 r. Kongres Stanów Zjednoczonych podpisał dekret określający The Star-Spangled Banner jako oficjalny hymn narodowy.

Na koniec ciekawostka: do niedawna uważano, że melodia jest po prostu pijacką piosenką i dopiero w latach 70-tych XX wieku zidentyfikowano Johna Stafforda Smitha jako jej kompozytora.