Incantations
GECA BRASS, Benjamin Garzia – direction
Klarthe 2023, KLA137, TT: 41’56”

Zespół instrumentów dętych blaszanych GECA BRASS powstał w 1992 roku w Miluzie, średniej wielkości mieście położonym we wschodniej Francji. Jego nazwa (GECA) jest skrótem nazwy Grand Ensemble de Cuivres d’Alsace. Zespół skupia muzyków z największych i najlepszych orkiestr (Filharmonia Berlińska, Frankfurcka Orkiestra Symfoniczna, Bazylejska Orkiestra Symfoniczna, Orchestre Philharmonique de Radio-France, Orchestre National de France, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo). Można powiedzieć, że to swoisty dream team – i tak w rzeczywistości jest. Kto nie wierzy, niech sięgnie po ich nową płytę. 

Na albumie Incantations artyści grają program, który jest tyleż wymagający, co różnorodny. Brzmienie GEKI jest fascynujące, a dyscyplina muzyczna wzorowa. Wszyscy członkowie zespołu to wytrawni wirtuozi. Grają tak pewnie i lekko, jakby nic innego nie robili od urodzenia. 

GECA Brass prezentują zamiłowanie do detalu, dbają brzmienie, starannie frazują i ozdabiają wykonanie wyrafinowanymi niuansami. Żadna z nagranych kompozycji nie sprawia im najmniejszego kłopotu. 

Jeśli coś mnie na tej płycie uwiera, to obecność piosenki Over the Rainbow. Nie mam nic do wykonania i aranżacji (top of the top!), ale w porównaniu z pozostałymi kompozycjami to utwór z “innej muzycznej parafii”. 

Robert Majewski © 2023