Mieczysław Karłowicz, Stanisław Moniuszko: Pieśni
Piotr Beczała, Helmut Deutsch

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, NIFCCD 114, 53’ 00”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star plyta miesiaca new

The world of Karłowicz’s songs – decadent and full of melancholy – in Beczała’s interpretation is a kind of intimate confession. In this recording, Beczała and Deutsch created a dream team

(Tekst pierwotnie ukazał się w Gazecie Wyborczej Płock, 5 kwietnia 2020 r.)

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina trzyma poziom. Niedługo po znakomitym nagraniu opery Flis Stanisława Moniuszki, o którym pisałem tutaj, staraniem wydawnictwa ukazała się świetna płyta Piotra Beczały – naszego śpiewaka eksportowego i z pieśniami Moniuszki i Karłowicza.

Moniuszko napisał ponad 300 pieśni, Mieczysław Karłowicz zaledwie 21, z których większość trwa niewiele ponad minutę. W przypadku twórczości pieśniarskiej pokutuje u nas opinia, że jest to mniej znacząca część spuścizny kompozytorów. Nic bardziej mylnego, a szczególnie wtedy jeśli biorą się za nie artyści wybitni, tacy właśnie jak Piotr Beczała i towarzyszący mu przy fortepianie Helmut Deutsch.

Pieśni Moniuszki i Karłowicza to dwa różne muzyczne światy, które łączy jedno: są genialnie przemyślanymi miniaturkami, prezentującymi idealne połączenie tekstu i muzyką. Beczała wybrał na płytę najpopularniejsze pieśni twórcy „Halki” i zaśpiewał je mistrzowsko – proszę posłuchać co zrobił choćby z Prząśniczką.

Większą część płyty stanowią pieśni Karłowicza. Beczała śpiewa je od lat. Nagranie dowodzi jak ważne jest doświadczenie śpiewaka w interpretacji tych niełatwych przecież utworów. Świat pieśni Karłowicza – młodopolski, dekadencki i pełen melancholii – w interpretacji Beczały jest rodzajem intymnego zwierzenia. Dbałość o przekaz znaczenia pojedynczych słów jest u niego niemal obsesyjna.

Faktura akompaniamentu fortepianowego odgrywa w tych utworach niebagatelną rolę. Beczała zaprosił do współpracy Helmuta Deutscha, który od lat akompaniuje najlepszym śpiewakom. W tym nagraniu stworzyli tandem marzeń.