Chopin: Concertos for Piano & String Quintet
David Lively, Quatuor Cambini-Paris, Thomas de Pierrefeu

Aparte, AP204, 2020, 66’ 32”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  

David Lively managed to capture the lightness of Chopin’s style, clarity of rhythmic structures and expressive flexibility. However, what I appreciate the most about this album is the attention to nuances that would be difficult to duplicate in symphonic versions.

Kenner do nagrania koncertów fortepianowych Chopina wybrał instrument współczesny. O tej płycie pisałem tutaj. Jeśli ktoś woli instrument historyczny, powinien sięgnąć po inne, równe wspaniałe nagranie. Jego autorami są pianista David Lively, kwartet smyczkowy Cambini-Paris i kontrabasista Thomas de Pierrefeu.

David Lively wybrał do nagrania instrument Erarda z 1836 roku, pochodzący z kolekcji belgijskiego budowniczego fortepianów Chrisa Maene’a. Instrument zachwyca lekkością brzmienia i bogatą barwą dźwięku w całej skali. Szybkie wybrzmienie w rejestrze górnym doskonale pasuje do zawiłych figur fortepianowych Chopina.

Artystom udało się osiągnąć niezwykłe brzmienie, sugerujące grę znacznie większego zespołu niż sześciu muzyków. To zapewne spora zasługa miejsca, w którym zarejestrowano płytę. Muzycy wybrali oszałamiającą urodą i przepychem salę Galerie dorée, znajdującą się w Hotelu de la Vrillière w Paryżu, należącego od 1806 roku do Banku Francuskiego. David Lively i jego kompani zagrali mistrzowsko. Pianiście udało się uchwycić lekkość stylu Chopina, wyrazistość struktur rytmicznych i ekspresyjną elastyczność. Jednak tym, za co najbardziej cenię ten album to dbałość o niuanse, które w wersjach symfonicznych byłby trudne do powielenia.